Philipp Dettmer “Imunitetas. Paslaptinga sistema, sauganti mūsų gyvybę”

Žodis “imunitetas” tikriausiai vienas tų, kuris dažniausiai linksniuojamas žmogaus sveikatos kontekste. Nemažai prie to linksniavimo prisidėjo COVID pandemija. Nemažai prisideda į gyvenimą atėję vaikai. Kasmetiniai virusai. Ir net farmacijos kompanijos su dideliu noru tą imunitetą mums sustiprinti.

Tad atsiverskime knygą “Imunitetas. Paslaptinga sistema, sauganti mūsų gyvybę” ir panagrinėkime šią temą kartu su aistringu mokslo populiarintoju, Youtube mokslo kanalo “Kurzgesagt – In a Nutshell” įkūrėju Philipp Dettmer.

Tad ir pradėkime nuo autoriaus. Kadangi jo knygą ėmiau skaityti iškart po Bill Bryson knygos “Kūnas”, pasidžiaugiau, kad ir Dettmer pasirinko su skaitytoju kalbėti nesausa, humoro ir ironijos kupina kalba. Visgi keliaujant gilyn į knygos puslapius, Bill Bryson subtilumas tolo kartu su ta urvo šviesa už nugaros. Dettmer nevyniojo į vatą šiuolaikinius žmones vadindamas beždžionėmis su išmaniaisiais telefonais, beždžionėmis su kelnėmis, kolektyviniais neišmanėliais. Na, ir jei kokia jautresnė diena išpuolė, gali ir pyktelėti ant jo. Bet pasiginčyti irgi būtų sunku. Beje, labai neišsigąskite, autorius pasirinko tokį kalbėjimo būda tik norėdamas pašmaikštauti. Noras palepinti skaitytojus naudinga ir kiek galima lengviau įsisavinama informacija čia yra esmių esmė.

Philipp Dettmer (Marie Jacquemin; Random House)


O pabandyti žmogaus imunitetą aprašyti kaip galima paprasčiau – tikras iššūkis. Autorius labai smulkiai keliauja per mūsų ląsteles (su visais medicininiais pavadinimais) ir aiškina, kas ir po ko įsijungia mūsų kūne, kai į organizmą patenka patogenai – bakterijos ir virusai. Aprašo, kaip iškart pradeda reaguoti mūsų įgimtas (su juo mes gimstame) imunitetas. Ir kada savo pajėgumus įjungia įgytas imunitetas (jį įgauname persirgę arba pasiskiepiję).

Įdomus sutapimas (nors ir nelabai malonus) – rasime nemažai informacijos apie gripą A, kuris šiuo metu siaučia Lietuvoje. Paaiškinamas koronaviruso veikimas ir kodėl mūsų imunitetas gali taip skirtingai į jį sureaguoti. Pasirodo, kad mūsų imunitetas taip pat turi pirštų atspaudus – MHC molekules. Skaitydami apie jas suprasite, kodėl rizikuoti persirgti vienu ar kitu virusu nėra labai protinga mintis.

Aprašomos ir tokios ligos kaip vėžys, autoimuninės ligos, alergija – tokie mūsų organizmo nesusipratimai, kurie mokslui kelia ir dar tikrai kels nemažai galvos skausmo. Suprasite, kaip ŽIV tiesiog žvėrišku greičiu mutuoja žmogaus organizme ir visada yra vienu žingsniu priekyje, todėl būdų jam išgydyti nerandama iki šiol. Knyga prisidės ir prie suvokimo, kodėl išrasti skiepus yra kiek paprasčiau nei vaistus.

Autorius įdėjo daug pastangų visiems procesas aprašyti, tad jų visų papasakoti čia nėra prasmės (o būtų ir neįmanoma). Tikriausiai, ką galiu padaryti, tai paskatinti šią knygą (ir panašias knygas) skaityti. Ir tai daryti nuoširdžiai. Nes kuo daugiau skaitome, tuo labiau suprantame, kokiame informaciniame neišmanymo burbule gyvename. Kaip autorius ir mini – esame kolektyviniai neišmanėliai. Deja.

Man ypač patiko šios knygos skyrius, kuriame autorius aiškina apie imuniteto stiprinimo mitą. Įsivaizduokite, kai pro jūsų šnerves į organizmą patenka virusas. Visas blogumas, kurį patiriate sirgdami, yra niekas kitas, kaip pats jūsų imunitetas – jis sukelia karščiavimą ir uždegimą, kad ląstelės – kovotojos atvarytų į frontą jūsų ginti. Jis jus paguldo į lovą, kad be reikalo neitumėte į darbą ir taupytumėte energiją šiuo metu vykstančiai kovai. Lygiai dėl tos pačios priežasties jūs nenorite valgyti, kad virškinimas neperimtu eterio. Ir viskas vyksta tokiu stiprumu, kad jus išgydytų nenužudę. Tad kai jums siūlo sustiprinti imunitetą stebuklingais lašiukais, maisto papildais ar kitais brangiais nuovirais, bėkite apsikabinę piniginę į kitą pusę. Nes tai tiesiog neįmanoma. O jei būtų įmanoma – būtų mirtina. Vienas iš šalutinių per stipraus imuniteto padarinių yra autoimuninės ligos bei alergija.

Tad kaip elgtis, jei sustiprinti imuniteto mes visgi negalime? Štai čia imsiu ir pasakysiu šioje, bei kitose panašiose knygose atskleidžiamą receptą (nebijokite, tai žinodami nesijausite lyg būčiau paspoilinus knygą). Tik pirmiau prisiminsiu vieną trumpą istoriją:

Istorija visai nesena, iš Instagramo – atradau vieną lietuvį vyrą, kuris gyvena Balyje ir vadovauja vienai holistinei mokyklai. Kai jo sekėjai paprašė jo daugiau dalintis stebuklingais receptais, visais tips and tricks apie tai, kaip žmogui gerai jaustis, jo atsakymas buvo paprastas – “Health Optimization content is not that interesting to me because mosto of us don’t do the basics anyway and are looking for the “next big thing” to change our lives forever. Let’s go back to the basics.”

Tad tadaaam – labai nusivilsite, bet atsakymas apie mūsų imunitetą labai paprastas – mityba, poilsis ir judesys. Jokių stebuklų, jokios magijos. Bet ne, magijos gal ir yra – homeostazė – tai organizmo gebėjimas palaikyti balansą. Esame sistemų visuma, todėl esame sveiki, kai visos tos sistemos tarpusavyje bendradarbiauja. O bendradarbiaus jos tik visapusiškai rūpinantis savo fizine ir psichine sveikata. Nedarysite to, deja, joks vitaminas jums nepadės.

P. S. autorius kiek sausokai atsiliepia apie emocijų įtaką mūsų sveikatai. Viename sakinyje mini, kad pozityvios mintys ir sveikimas yra tik mitas. O literally kitame sakinyje rašo apie teigiamų emocijų teigiamą poveikį imunitetui. Taip, tai tikrai plati tema, kurios taip keliais sakiniais neužgriebsi, bet arba čia vertimo nesusipratimas, arba autorius nesusidūręs su psichologijos mokslu.

P. P. S. ar žinojote, kad jei susirgsite tymais, jie visiškai nunulins jūsų imunitetą – sunaikins visas taip vadinamas atminties ląsteles. Tad skiepukai vaikams yra must.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s