Jon Kabat – Zinn „Meditacija kasdieniame gyvenime“ – tiesiog noriu apsikabinti šią knygą


“Paveikti dienos kokybę – štai aukščiausias iš visų menų.”


Turiu tiek daug jausmų šiai knygai, kad gal pradėsiu nuo pradžių ir taip išvengsiu minčių srauto.

Taigi, viršelis. Ačiū dievams, arba leidyklai ir viršelį kūrusiai Kotrynai Šeibokaitei – Ša. Ačiū už NORMALŲ viršelį. Ir jaukų bei patogų knygos formatą. Nes pastebėjau, kad lietuviai labai mėgsta sielos, proto, Rytų filosofijos ar pan. temų knygų viršelius sukičinti iki negaliu. O šis visiškai atitinka knygos turinį – paprasta, nepretenzinga, plauki lyg mažu laiveliu per tekstą.

Panašu, kad su šia knyga atradau ir patį autorių. Jon Kabat – Zinn nei daug, nei mažai – šiemet suėjo 76 metai. Mokslų daktaras, meditacijos mokytojas, mokslininkas ir rašytojas. Niujorke gimęs ir toliau Jungtinėse Amerikos Valstijose veiklą plėtojantis Jon 1993 metais įkūrė Streso mažinimo kliniką, vadovavo jai ir jos pacientams taikė knygoje aprašytą Mindfulness metodą.


jkz-feature

autorius/ nuotr. https://www.mindful.org/


maxresdefault

autorius su Oprah Winfrey/ nuotr. iš Oprah laidos


23e3c2d3e8a26094530f8c23eb320fd0

autorius su Dalai Lama/ nuotr. https://www.thenakedmonk.com/


Mindfulness, tai akimirkos, dabarties įsisąmoninimas. Arba tiesiog elementarus STOP, kai per dieną bėgi, nuolat nespėji, analizuoji praeitį, planuoji ir nerimauji dėl ateities ir t.t., ir pan. Ir niekada nebūni čia ir dabar. Arba tiesiog negyveni savo gyvenimo.

Taip, tas “čia ir dabar” jau taip dažnai girdėtas, kad smegenys net šiek tiek blokuoja šiuos žodžius. Bet ar tikrai mes susimąstom, ką jis IŠ TIESŲ reiškia. “Tipo, ok ok, būsiu čia, šioje akimirkoje… Aha, apsižvalgiau aplinkui, vadinasi, jau pabuvau, nieko nepajaučiau, tad varau toliau.” Bet kas tai – “būti šioje akimirkoje”? Jon Kabat – Zinn tai ir aprašo knygoje.

Kiekvieno skyrelio pabaigoje radau patarimus pavadinimu “Pamėginkite” – kokius klausimus sau iškelti? Ką daryti prisėdus pamedituoti? Kaip išnaudoti laiką būnant lauke? Kaip kvėpuoti. Ir labai daug kitų sustoti bei susimąstyti priverčiančių patarimų. Bet labai svarbu suprasti, kad tai nėra patarimų knyga. Įvardinčiau ją, kaip puikų startą medituoti norintiems arba kaip knygą – draugą (-ę), jau praktikuojantiems. Ji formuoja tinkamą požiūrį į meditaciją. Formuoja tinkamą požiūrį į sąmoningumą. Ji kuria kasdienybės nuotaiką ir skatina norą pasirūpinti savimi. Nukreipia tave kokybiškam kasdienybės kūrimui. Ji nemoralizuoja, neauklėja. Tarsi geras draugas, kuris jums sėdint ir gurkšnojant arbatą pasakoja apie puikias patirtis. Bet jokiu būdu neperša nieko per prievartą.


“Egzistuoju aš toks, koks esu, ir man to gana,

Ir jei niekas pasaulyje to dar nežino, aš sėdžiu patenkintas.

Ir jeigu visi aliai vieno tai žino, aš sėdžiu patenkintas.”


Kadangi man nesvetima joga, meditacijos ir kvėpavimo praktikos, tai aš supratau ir pajaučiau, ką autorius sako. Kokia filosofija vadovaujasi. Ir ji man labai labai artima. Ir taip gera, kad jis viską daro su didele pagarba skaitytojui – nenuvertina jo sąmoningumo, turimų patirčių ir nestato savęs aukščiau kaip viską žinančio ir mokančio. Ir kas labai svarbu – nepataikauja tingiam vakariečio protui. Jei laikai šią knygą savo rankose, vadinasi, kad pats sąmoningai nusprendei sužinoti daugiau ir kažką keisti savo gyvenime.

Tikriausiai didžiausia pamoka man, kurią išsinešiau iš šios knygos, tai autoriaus priminimas, kad medituojantys apie meditaciją kalbėti neturėtų. Nereikia pasakoti kitiems, kokį gėrį atradai, ką tau tai duoda. Nes žmogus pats turi iki to ateiti. Niekada neperduosi kitam savo išgyvenimų, meditacijos metu užplūdusių jausmų bei potyrių. Galų gale, iššvaistysi tik energiją kitam. O va man kartais taip norisi užmotyvuoti artimą, kad irgi atrastų tą gėrį.

Labai labai faina tai, kad autorius vengia žodžio “dvasingumas”, nes šis žodis nieko bendro neturi su meditacija. O ir žodžio reikšmė kiekvienam gan skirtinga. Kartais ir gan negatyvi, susijusi su religiniais aspektais.

Rasite super aiškų paaiškinimą, kodėl jums nesiseka medituoti. Po kurio, beje, garantuoju, kad medituoti pavyks. Taip pat nevengiama pabrėžti, kad meditacija nesusijusi ir su pozityvumu (kuris ne visada yra gerai), tapimu geresniu žmogumi arba stebuklingu atsparumu gyvenimo negandoms. Viskas čia kaip tik apie paprastą, realų gyvenimą, kurį tu išmoksi priimti. Tik jį priimti blaiviai, aiškiai ir sąmoningai. O tai jau savaime tave paverčia geresniu žmogumi.

Kai bičiulė manęs paklausė, ar verta užsisakyti šią knygą, nes ir taip daug jų eilėje laukia, tai vienareikšmiškai sakau ir sakysiu, kad VERTA. Jos esmė nėra perskaityti ją. Tu ją gali skaityti iš lėto. Kad ir prieš miegą arba su ryto kava. Ji pati kaip gryna meditacija. O ją perskaičius gal ir laiko daugiau atrasite, nes sugebėsite nesitaškyti dienos chaose.

OK, ir pabaigai – man net autoriaus požiūris į tėvystę labai patiko. Kadangi jis yra išleidęs ir daugiau knygų, tai manau, kad dovanų tikrai užsiprašysiu “Coming to Our Senses” ir “Everyday Blessings: The Inner Work of Mindful Parenting”. Mano buvusi kolegė buvo jo filosofija paremtuose mokymuose, ir įvardino juos, kaip gyvenimo dovaną. Ką aš galiu pasakyti – man šis autorius irgi panašus į dovaną.

Tikrai, ačiū leidyklai “Alma Littera”, kad nusprendė išleisti tai. Gal ir daugiau autoriaus knygų sulauksime..?


“Tegul viskas būna taip, kaip yra.”


Geros skaitymo ir Mindfulness praktikavimo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s