Chloe Benjamin „Nemirtingieji“ – ne fantastika, o realūs gyvenimai… bei kylantys egzistenciniai klausimai


“Tačiau net jei pasaulis nebetiestų kelių, nustotume važinėti automobiliais, kol gyvuos žmonija – išliks vienintelis dalykas. Kas? Mūsų troškimas žinoti.”


Kaip visgi gerai, kai knygai neturi jokių lūkesčių. Imi į rankas ir nuo pirmų puslapių vis labiau įkrenti į tokią “ooo… ok… visai įdomu… kas čia bus toliau?” nuotaiką. Neskaičiau jokių atsiliepimų. Nemačiau jokių nuomonių. Vienintelis dalykas, kuris mane sudomino, tai pavadinimas “Nemirtingieji” ir ant knygos esantis klausimas “Kaip gyventum žinodamas savo mirties datą?”

Pradėsiu nuo to, kad aš savo mirties datos žinoti tikrai nenorėčiau. Bet mąstydama šia tema, greta visada iškeliu klausimus – ką daryčiau, jei žinočiau? Ar imčiau gyventi “pilna koja”? O gal niekas nepasikeistų? Gal dar labiau vertinčiau paskutines akimirkas tokias, kokios jos yra? O gal laukčiau tos datos ir būčiau susitelkusi tik į ją? O gal pasiimčiau paskolą ir gerai pakeliaučiau? 😀

Tokius ir panašius klausimus kelia šios knygos veikėjai: “Bet čia ir slypi bėda: ar toji moteris iš tiesų tokia galinga kaip atrodė, ar pranašystės išpildymą lėmė <…> sprendimai? Kas būtų blogiau?”

O “toji moteris”, tai čigonė, būrėja, ateities mirties datos numatytoja, pas kurią apsilanko keturi Niujorke gyvenantys broliai ir seserys. Kiekvienas dar vaikas būdamas išgirsta savo lemtį. O tada knyga pasidalina į keturis atskirus gyvenimus – Saimono, Klaros, Danielio ir Varijos. Pradedame stebėti jų likimus. Ir laukti. Taigi, pranašystės išsipildys ar ne? Ar mirties data tikrai numatyta tavo likimo? O gal žinodamas tu pats savo sprendimais nesąmoningai “pasiduodi” tai dienai?


autorė/ nuotr. chloebenjaminbooks.com


Knyga nuo pirmų puslapių įtraukė be jokių pastangų. Visų keturių veikėjų istorijas skaičiau tarsi keturias atskiras knygas. Tokie jie man skirtingi. Autorė pasirinko išties labai nekasdieniškus veikėjų charakterius ir jų likimus. Nieko labai antgamtiško ar iš fantastikos sferos, nors pavadinimas ir knygos tema tikrai gali kelti tokių asociacijų. Ir net labai didelės filosofijos gausos čia neradau, o atrodo, kad tokia tema tikrai bus įpinta į sunkesnį filosofijos rūbą ar monologus. Viskas kur kas paprasčiau – žinai datą, gyveni gyvenimą. Tik tavo pasirinkimas KAIP.

Aha, labai daug klausimų kyla…

Asmeniškai man labiausiai patikusi dalis buvo apie Saimoną. Dar paauglys būdamas pabėga į San Fransiską. Neregėta laisvė, galimybė atskleisti savo homoseksualią pusę ir gyvenimas visiškai nusirovus nuo grandinių. Gal net kiek netikėtai įtraukė, nes gyvenimas lyg ir labai svetimas. Bet veikėjų ryškumas ir kažkas nenuspėjamo juose pasiglemžė dėmesį ir puslapiai tirpte ištirpo. O gal tas kiekviename iš mūsų slypintis noras nors kartą imt ir viską metus nusiraut?

Nesakysiu kieno, bet viena iš istorijų man buvo kiek keista. Gal net nelabai realistiškai pateikta. Bet ok, na ne viską čia tam mažam Vilniuje gyvendamas gali suvokti kaip pasaulyje vykstančią realybę.

O štai knygoje slypinčios nedidelės nuorodos į psichoterapiją, magijos istoriją ir pan. man dar labiau pakėlė knygos vertę. Matosi, kad autorė namų darbus tikrai darė. Keliose vietose “pasikalbėjau” su knyga, nes tam tikrą veikėjos būseną įvardinčiau kaip potrauminio streso sindromą. Ir psichoterapeutės vietoje nebūčiau uždavusi tokių klausimų. Bet čia jau šiaip mano “pasikalbėjimai”. Man labai patinka, kai knygą gali “pakramtyti”, o ne “nuryti” be sudėtingesnių pastangų.

Taigi, istorijos nekasdienės, nenuspėjamos, o tai privertė gan greitai “suvalgyti” 463 puslapių knygą. Todėl jei norisi kažko kitokio ir gal net apie gyvenimo sprendimus verčiančio pagalvoti, nemažai klausimų savęs paklausti, tai sakyčiau, kad šita knyga tam net labai tinka.


“Jei ne ji, niekad nebūčiau atvažiavęs į <miestas>. Nebūčiau sutikęs <vardas>. Nebūčiau išmokęs šokti. Tikriausiai teberstiksočiau namie, laukdamas kol prasidės gyvenimas.”


Gero skaitymo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s