Sarah Bakewell „Egzistencialistų kavinėje” – grynas malonumas, jei mėgstate biografijas, ir jums artimas laisvės ir autentiškumo troškimas


„…nemąstydami mes tampame banalūs.”


 

Ar žinojote, kad Simone de Beauvoir skaras ant galvos pamėgo po II pasaulinio karo, kai taupydama pinigus nusprendė nesilankyti pas kirpėją? Kad jos garsioji feminizmo biblija „Antroji lytis” gimė įkvėpta jos aplinkos vyrų? Kad garsiojo „1984-ieji” ir „Gyvulių ūkis” autoriaus George Orwell antroji žmona Sonia Brownell buvo egzistencialisto Maurice Merleau – Ponty meilužė ir už rašytojo ištekėjo visai prieš jo mirtį?

 

Tokius ir dar įdomesnius dalykus sužinojau skaitydama Sarah Bakewell knygą „Egzistencialistų kavinėje”. Kas prisibijote gilių filosofinių išvedžiojimų, galite nebijoti, nes tai nėra filosofinė knyga. Tai knyga, kurioje egzistencialistų biografijos persipina su pačia šios filosofijos esme. Pavadinimas susijęs su egzistencializmo filosofijos pradžia – 1933 metais kavinėje susitiko Jean – Paul Sartre, Simone de Beauvoir ir Raymond Aron, gėrė abrikosų koktelius ir kalbėjo apie Berlyne atsiradusią populiarią kryptį – fenomenologiją. Po šios diskusijos Sartre taip susižavėjo tuo, kad fenomenologija susieja paprastus gyvenimiškus dalykus su filosofija, kad jis pradėjo naują filosofinę kryptį – egzistencializmą.

 


Sarah-Bakewell1

autorė/ nuotr. https://www.booksuniverseeverything.com

image

egzistencialistai Simone de Beauvoir ir Jean-Paul Sartre/ nuotr. https://www.irishtimes.com/ STF/AFP/Getty

 

Sarah Bakewell – britų filosofė, kuriai tai jau ketvirtoji knyga. Prieš tai išleistos knygos tapo bestseleriais, o šioji „Guardian” ir „New York Times” nominuota kaip viena geriausių 2016 m. negrožinių knygų. Autorė nusprendė rašyti apie egzistencializmą, nes tiki, jog jis niekur nedingo, o kaip tik tapo labai svarbus dabartinei visuomenei, kuri iš naujo svarsto apie žmogiškos būties aktualumą.

 

Pirmiausiai, aš jutau malonumą skaitydama šią knygą dėl simpatijų egzistencializmo filosofijai. Filosofija gimsta iš gyvenimo, o ne vidinių aukštų materijų. Laisvė, autentiškumas, įsitraukimas, sprendimai tavo gyvenimą kuria, o ne verčia manyti, kad tavo gyvenimas priklauso nuo atsitiktinių aplinkybių ar kitų valios.

 


„Dabar viskas priklauso tik nuo mūsų. Gyventi – tai atsiduoti, bet ne tikėjimui, o savo pačių gyvenimui, patvirtinti jį kiekvieną akimirką tokį, koks yra, netrokštant, kad būtų kitaip, nepuoselėjant apmaudo kitiems ar likimui.”


 

Biografijos. Žinoma, dar vienas šios knygos privalumas. Jean – Paul Sartre, Simone de Beauvoir (išmokau rašyti nesitikrindama 😉 ), Albert Camus, Martin Heidegger, Edmund Musserl, Karl Jaspers, Maurice Merleau – Ponty ir kiti. Garsieji egzistencializmo filosofijos skleidėjai, kurių ne tik gyvenimai čia pavaizduoti. Jų mintys, abejonės, tarpusavio konfliktai, taiklios citatos, kurias tiesiog galima išsirašinėti ir rėmintis. Kiek daug dalykų vyko šiai filosofijai skleidžiantis. Jie patys tarpusavyje ginčijosi, kas jiems yra tikrasis egzistencializmas. O kur dar Prancūzijos, Vokietijos ir Amerikos filosofijų ir kultūrų skirtumai. Viskas pateikta įdomiai, informatyviai ir, kas svarbiausia, nenuobodžiai.

 


„…šįkart susikerta ne pasąmonė ir pasaulis, o žinojimas ir klausimų kėlimas. Niekada visam laikui nepereisime nuo nežinojimo prie tikrumo, nes klausimų gija ves mus atgal į nežinią. Tai nuostabiausias, kiek teko skaityti, filosofijos apibūdinimas ir geriausias argumentas, kodėl verta filosofuoti, net jei nė trupučio nenutoltume nuo išeities taško (arba ypač dėl to).”


 

O dabar pats knygos cinkelis – tiesiog krūva nuorodų į kitas knygas, kurias jau susirašiau ir tikrai norėsiu perskaityti. Jean Paule – Sartre filosofinei veikalai ir „Šleikštulys”, Simone de Beauvoire biografija ir garsioji „Antroji lytis” (jau matau, kad po šios knygos, aš šią skaitysiu kur kas platesnėmis akimis) ir kiti egzistencialistų veikalai.  

 

Dievinu knygas, kuriose atrandu savo vidinių minčių atspindį, savo gyvenimo filosofijos patvirtinimą. O pripliusavus įdomias asmenybes ir naujas žinias, išvis gaunasi literatūrinė bomba. Tik įspėju, kad šią knygą skaitysite ilgiau nei kitas knygas. Visko daug, reikalauja susikaupimo, o skaitymo greičio pedalas nesispaudžia nors tu ką. Tad pasimėgaukite neskubėję.

 


„Kita vertus, tai viena iš priežasčių, kodėl egzistencialistus reikia skaityti. Jie mums primena, kad gyvenimas sunkus, kad žmonės dažnai elgiasi bjauriai, bet tuo pat metu parodo, kokios didelės mūsų galimybės. Jie nuolat kelia klausimus apie laisvę ir būtį, o mes stengiamės juos užmiršti. Galime žvalgytis egzistencialistų nurodyta kryptimi net ir nelaikydami jų pavyzdinėmis asmenybėmis ar pavyzdiniais filosofais. Jie yra įdomūs filosofai, todėl, manau, verti mūsų dėmesio.”


 

 

Geros skaitymo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s