Knyga, kurią perskaičiau gal kelios dienos po jos pristatymo 2017 metais. Maršrutas, kuris apkeliautas tų pačių metų vasarą. Kaip tik buvo savaitė, kai sužinojau, kad laukiuosi, tad vaikščiodama “meilės stotelėmis” jaučiau tiek euforiją, tiek baimę, kad tas intensyvus krūvis nepakenktų. Dabar jau aišku, kad jis nepakenkė 🙂 O pati knyga man visada sukels daug sentimentų.
Knygos autorė Liuda Matonienė – profesionali gidė, kuri ekskursijas po Vilnių veda jau 15 metų. Tai jos pirmoji knyga, kurioje tikrai galima jausti, kiek meilės, žinių ir to vilnietiško cinkelio sudėta į 209 puslapius.
Ši miesto istorija kitokia – įdomi, nesausa, intriguojanti. Tiesiog gera skaityti istorines knygas, kurios pagaliau skirtos žmogui, o ne bibliotekos lentynai ar universitetui. Istorijai suteikiamas veidas ir asmenybės, todėl pastatus ir gatves pradedi matyti kitaip. Pradedi juos jausti. O kur dar tas vadinamas “sneak peak” į istorinių asmenybių gyvenimą bei miesto paslaptis – kokį pomirtinį norą, susijusį su mylima žmona Ona, turėjo Vytautas Didysis? Kodėl Literatų gatvė gavo tokį pavadinimą? Kur buvo atidarytas pirmasis knygynas Vilniuje? Ir dar daugiau tikrai įdomių faktų apie mūsų mažą, bet jaukų miestą.
Tikriausiai negali būti gražesnės citatos apibūdinti šiai knygai, nei pačios autorės žodžiai. Jie viską ir perteikia.
„Aš įsivaizdavau, kad klajoju Senamiesčio gatvėmis, dairausi į langus ir nugirstu pokalbių nuotrupas, pamatau languose šešėlius ir siluetus, kurie trumpai šmėkštelėję tuoj pasitraukia į savų gyvenimų gilumą. Iš šių garsų ir vaizdų susideda savotiškas spektaklis, kurio dekoracijos – lyg iš dangaus nusileidusios Vilniaus bažnyčios, didingi rūmai, siaurų gatvelių linkiai, skersgatviai ar aklagatviai ir didele meile alsuojanti miesto dvasia.“
Tad 20 romantinių meilės istorijų, 15 dailiame žemėlapyje sužymėtų vietų. Visas jas galima apkeliauti vaikštant po senąjį Vilnių. Sakyčiau, kad lai neliūdi tie, kurie neturi galimybės išvykti prie jūros. Ši knyga ir šios istorijos yra puiki alternatyva. Dalinuosi archyvo nuotraukomis ir noriu labai padėkoti Kamilei už kelionę kartu ir šias puikias nuotraukas (kur nepavyko pakliūti, kelias nuotraukas pateikiu iš kitų šaltinių, kad išlaikyčiau vientisumą):*
- Vilniaus Aukštutinė pilis
2. Šv. Onos ir šv. Barboros bažnyčia
nuotr. vilniauspilys.lt
3. LDK valdovų rūmai
4. Skaisčiausiosios Dievo Motinos cerkvė
5. Čiurlionio namai
6. Chodkevičių rūmai
7. Pacų rūmai
šiuo metu Pacų rūmai gražesni – atidarytas viešbutis ir labai fainas, skanus restoranas
8. Franko namas
9. Šlapelių namas-muziejus
10. A. Mickevičiaus memorialinis muziejus
nuotr. iš internetų
11. Medicinos kolegijos rūmai
12. Bžostovskių rūmai
13. Miulerių namai
14. Mažieji Radvilų rūmai
nuotr. bernardinai.lt
15. Pohuliankos teatras
Aš ir mano fotografė Kamilė V. 🙂 Laimingos, nes pasiekėm paskutinę Meilės stotelę 🙂
Gero skaitymo ir pasivaikščiojimo