“Įsivaizduoti Lietuvą. 100 metų, 100 vizijų. 1918–2018” – protmūšių mylėtojams

Kai leidykla “Baltos lankos” informavo apie šios knygos pasirodymą, iškart panorau ją perskaityti ir įvertinti. Viskas, kas susiję su lietuvybės puoselėjimu mūsų šeimai labai patinka. Tokia patriotų šeima 🙂 Visgi knygos apie Lietuvą dažnai, pripažinkite, būna nuobodžios, sausos, pilnos datų ir faktų, kurių niekas, jei ne istorikai, tikrai neprisimins.

 

Ši istorikų, menininkų, menotyrininkų ir kitų sričių ekspertų knyga yra visiškai kitokia. Iš praeities apie ateitį – sakyčiau taip.

 


“Tad šios knygos autoriai – istorikai, menotyrininkai, menininkai ir kitų sričių ekspertai – atliko netikėtą veiksmą – žiūrėdami į praeitį jie žvelgė į ateitį: jiems rūpėjo papasakoti ne koks Lietuvos šimtmetis buvo, bet koks jis įsivaizduotas.”


 

Nereali idėja, kurios išpildymas tikrai nusisekęs. 100 gan trumpų istorinių fragmentų, kuriuos gali skaityti vienu prisėdimu. O gali ir pasiskaitinėti geriant kavą. Aš šią knygą skaičiau savo sūnui garsiai. Nors pradėjau skaityti kai jam buvo vos daugiau nei 8 mėnesiai, bet, kaip sakoma: “Lenk medį kol jaunas” – skiepijam meilę Tėvynei nuo pirmų dienų 😀

 

Pasirodo, kad ši knyga pirmiau gimė angliškai, o tik vėliau buvo pristatyta ir gimtąja lietuvių kalba.

 


“Šios knygos pradžia – 2018 m. vasarį Valstybės pažinimo centre atidaryta paroda “Nepamirštamos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos”. Jai buvo atrinkta gerokai daugiau vizijų, nei galėjo tilpti į vieną ekspozicijų salę, todėl buvo akivaizdu, kad joms visoms pristatyti reikės kitokios formos – knygos. Ją netrukus ir išleido Lietuvos kultūros institutas – tik angliškai (Imagining Lithuania. 100 Visions, 100 Years. 1918-2018), skirtą Londono knygų mugei, kur Lietuva su kitomis Baltijos šalimis dalyvavo kaip metų viešnia.”


 

Tekstai informatyvūs, tačiau glausti. Kalba raiški, tačiau nebijant šmaikštesnio sakinio. O žiūrint savo mėgstamas laidas “Auksinis protas” arba “Kas ir kodėl?” ne kartą išgirdau klausimą, kurio atsakymą galima rasti būtent šioje knygoje. Tad norint praplėsti savo žinių bagažą, tai puikus skaitinys. Ir, apskritai, tai gera dovanos idėja. 

 


“1933 m. pasirodė žinomiausias ir daugiausia susidomėjimo sulaukęs XX a. pirmosios pusės lietuvių literatūros kūrinys – dvasininko Vinco Mykolaičio – Putino psichologinis romanas “Altorių šešėlyje”. Atpažįstamų autoriaus asmeninio gyvenimo detalių gausus pasakojimas tapo tikra sensacija – pasirodžius romanui Mykolaitis – Putinas oficialiai atsisakė kunigystės ir vedė.”


 

Pavyzdžiui, aš nežinojau, nei kad Vincas Mykolaitis – Putinas atsisakė kunigystės ir vedė, nei kad jo romanas “Altorių šešėlyje” buvo psichologinis. Taip pat pasirodo, kad lietuviai buvo tragiški krepšinio aikštelėje. Ir tik su Amerikos lietuvių pagalba ir po juodų treniruočių, Lietuvos basketbolas tapo krepšiniu ir užvaldė lietuvių širdis. Ir dar daugiau tikrai įdomių faktų radau skaitydama.

 

 

53924522_10211736169034386_2337879045720506368_n.jpg

 

 

Ko nesupratau, tai sprendimo dėl knygos viršelio. Vidiniuose puslapiuose galima rasti tikrai fainų piešinėlių. O štai viršelis tarsi padarytas naudojant primityvią kompiuterinę programą – skraidantys 3D žmogaus (?!) modeliai. Gal ir galima įžvelgti idėją, bet tuomet išpildymas tikrai labai prastas. Tad nespręskite apie knygą pagal viršelį.

 

 

Gero skaitymo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s