Haruki Murakami “Aklas gluosnis, mieganti moteris” – siurrealizmas, kurio nori dar ir dar

 


“<…> šiame pasaulyje galima numirti ir neinant į laidotuves.”


 

 

Wow, ši knyga mane nokautavo… Dedu daugtaškį, nes galvojant apie ją, galvoje iškyla labai daug daugtaškių… Niekada, o niekada nebuvau Murakamio gerbėja. Dar mokykloje bandžiau skaityti jo “Dansu dansu dansu”, nes labai jau klasiokas rekomendavo, bet padėjau, nebenorėjau net atsiversti, tokia man nesąmonė buvo 😀 Dabar kai pagalvoju, tai vaikyti, ar mokykloj reikėjo Murakamį imti?! Vargu, ar galėjau kažką suprasti apie trisdešimtmetį ir perprasti Murakamio kūrybos daugiasluoksniškumą. Bet ši patirtis mane visam laikui nuo rašytojo knygų atbaidė.

 

 


“Daug bjauriau ir baisiau už tikrą skausmą yra įsivaizduoti tą galbūt aplankysiantį.”


 

 

Ėmiau šią naujieną į rankas ir bijojau, tikrai bijojau, kad knyga skaitysis žiauriai neįdomiai. O knygas stengiuosi damušti iki galo, tad maniau: “Varge vargeli, ar reiks kankintis?” 😀

Tai va, pradėjau skaityti ir žiūriu, kad visai neskauda 😀 O jei rimtai, tai man labai patiko, kad prie Murakamio grįžau būtent nuo šios knygos. Apsakymai – 24 apsakymai, vieni trumpesni, kiti ilgesni, bet gali imtis bet kurio ir skaityti kokia nori tvarka. Aš iškart perskaičiau visus trumpiausius, kad jausčiausi pasistūmėjusi (čia psichologinis faktorius 😀 ), ir nuėjau miegoti likusius palikusi kitai dienai. O miegoti nuėjau neblogai ištaršyta galva – vieni apsakymai prajuokino, kiti suerzino dėl pabaigos (ypač “Jubiliatė” su tuo savo noru 😀 ), treti išvis išskraidino į kosmosą… Goodreads knygą įvertinau 3 žvaigždutėmis ir kitą dieną tiesiog tikėjausi ramiai damušti.

 

 

Haruki Murakami, writer, novelist and essayist. Tokyo, Japan.

rašytojas Haruki Murakami/ quillette.com

 

O tada nutiko stebuklas 😀 Kitą dieną pabudau ir supratau, kad mane žiauriai užvežė šita knyga 😀 Nežinau, kas nutiko?! Bet čia tikrai vienas iš tų variantų, kai leidi filmui, spektakliui ar tai pačiai knygai susigulėti, permiegoti ir tada viskas paaiškėja.

 


“Varge, vienas mėnuo pralekia nepastebėtas. Ką per visą mėnesį nuveikiau, visiškai neprisimenu. Atrodo, kad padariau daug visko, bet sykiu ir nenuveikiau nieko. Net nepastebėjau, kaip tas mėnuo praėjo, kol į duris pasibeldė mokesčių už laikraščius surinkėjas. Taip, tai yra gyvenimas.”


 

Likusius apsakymus skaičiau kur kas lėčiau. Ir apskritai, norėčiau šią knygą vis atsiversti ir po apsakymą perskaityti vėl, kaip desertą. Man Murakamis labai primena Lars von Trier ir jo filmus. Gali žiūrėti ir kaskart suprasti kitus dalykus. Autoriaus rašymo stilius absoliučiai paprastas (ne Umberto Eco tau 😀 ), mėgaujiesi logiškomis mintimis, autoriaus common sense, bet pabaiga gali būti visiška lempa. Tiesiog jauti, kad kažkas užslėpto tarp eilučių, kur kas daugiau atsakymų randi pastraipose.

 

 


“Ji ir šiaip dažnai verkdavo. Labai tyliai ir labai ilgai. Jis dažniausiai nesuprasdavo moterų ašarų priežasties. Pravirkusios moterys dažniausiai sunkiai besustoja. Guosk, kiek tinkamas, kol nepraeis šiek tiek laiko, tol jos nesustos. Kita vertus, jeigu nieko nedarai, po kurio laiko nustodavo savaime.”


 

Kitą dieną Goodreads įvertinimą iškart pakeičiau į 5 žvaigždutes 😀 Nesuprantu, ką Murakamis su manimi padarė, bet man tai labai patiko. Ar drąsiai rekomenduočiau šią knygą? Nežinau, nes kaip mano mylimos autorės Elif Shafak vienoje knygoje veikėjas pasakė: “Kalbėtojo lygis priklauso nuo jo klausytojų.” Tad dievinantiems “Dievas visada keliauja incognito” mmm ne, tikriausiai ši knyga nepatiks (nors negaliu kalbėti už visus knygos skaitytojus). Tačiau norintiems kiek kitokios knygos – prašom, štai ji. Ja reikia mėgautis, nes ryjant gali užspringti 😀 Tad mylintiems Murakamio kūrybą, tai laukta dovana. O dar jo neprisijaukinusiems – puiki galimybė tai padaryti.

 


“Ar yra šiame pasaulyje kas nors baisiau žmogui už jį patį?”


 

Gero skaitymo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s