Adam Grant “Originalai. Kaip nesitaikstantys su taisyklėmis keičia pasaulį”

Šios knygos viršelis, lankantis knygynuose, mano akyse šmėžavo tikrai ne trumpą laiką. Maniau, kad tai dar viena amerikietiška paviršutiniška rašliava, tad net neimdavau jos į rankas. Ir štai klydau! Pamoka ateičiai, kad geriau patikrinti ir įsitikinti, o ne pasiduoti pirmam įspūdžiui.

Autoriumi pasidomėjau tada, kai perskaičiau knygą, nes ji paliko išties gerą įspūdį. Pats Adam Grant tik 36 metų amžiaus organizacinės psichologijos specialistas, kuris jau užsitarnavo tokių žmonių kaip Richard Branson ar Sheryl Sandberg pagarbą. Nekalbu jau apie tai, kas jis 3 vaikų tėvas. Jo puslapyje http://www.adamgrant.net/ susipažinsite artimiau – jo gerų įžvalgų kupini naujienlaiškiai, ištraukos iš knygų, pranešimai iš TED konferencijų bei gan įdomi šypsena.

 

MO-influencers-adam-grant-infographic-940x540

 

2017 metais išleista 328 puslapių knyga, gal kiek neteisingu pavadinimu – “Originalai”. Kyla klausimas, kaip gi šis žodis aprašomas terminų žodyne? Lietuvių kalbos žodynas pateikia štai tokią žodžio “originalus” reikšmę: 1. neperdirbtas, nepasiskolintas, ne verstinis; 2. išsiskiriantis iš kitų, savitas.

O žodis “originalas”: 1. tikras, autentiškas kūrinys, dokumentas; 3. apie keistą, pasižymintį kokiais nepaprastumais žmogų.

Atrodo, ko čia reikia prie to pavadinimo kabintis? Bet pradėjus skaityti pagalvoji, kad knyga gali net labai neatitikti turimų lūkesčių būtent dėl pavadinimo. Knygoje daugiau rašoma apie drąsą pradėti įgyvendinti savo idėją, o drąsus nebūtinai bus originalus. Gal būtent dėl to Goodreads komentatoriai gan kritiškai vertina šios knygos turinį.

Visgi savo knygoje autorius pateikė keletą labai įdomių minčių:

  1. Įgyvendindamas idėją nebūtinai turi būti pirmas. Labai dažnai žmogus skuba įgyvendinti savo idėją, nes bijo, kad kažkas kitas tai padarys pirmiau. Tarsi tai atims galimybę toliau veikti. Tačiau autorius pastebi – tobulinti jau įgyvendintą idėją yra žymiai paprasčiau. Išvengdamas starto klaidų bei rizikų galėsi orientuotis į idėjos/ produkto tobulinimą ir siekti būti geriausiu.
  2. Nieko naujo nepasakanti, bet pati tikriausia tiesa – idėja ir liks idėja, jei apie ją galvosi, bet nesiimsi veiksmų. Man atrodo, čia nėra ką ir bepridurti.
  3. Geriausiai tavo idėją/ sumanymą/ veiklą gali įvertinti ne kas kitas, o kolegos. Ne draugai, ne pašaliniai žmonės, ne focus grupės, bet būtent kolegos. Nes kolegos niekaip nesuinteresuoti girti ar peikti, tačiau užrespektins tavo pasiektą rezultatą. Hm, na čia dar ir nuo žmonių mentaliteto priklauso. Pagalvojau, kad pas mus kolegos ne visada respektins tavo puikius rezultatus 😀 Na amerikiečiai matyt kitaip 😀
  4. Galia ir statusas – du dalykai, kurie kartu veikia kaip kumštis. Žmogus turėdamas galią, bet neturėdamas pagarbos sunkiai įtikins kitą žmogų juo sekti. Pagarba suteikia statusą, o galia leidžia pasinaudoti turimomis galimybėmis.
  5. Skatinti savo kūrybiškumą lavinant meninius gebėjimus/ domėtis menais. Autorius pastebi, kad visi Nobelio premijos laureatai, net tiksliukai, turėjo polinkį į menus. Menas praplečia žmogaus suvokimo lauką, skatina mąstyti, įvairiau pažvelgti į situacijas, įžvelgti daugiau.
  6. Žmonės linkę labiau vertinti žmogų, kuris tau buvo priešiškas ir tapo palankiu, nei tą, kuris visą laiką tau buvo draugiškas. Įdomi įžvalga, kurios nepastebėjau, bet paanalizavus gyvenimo situacijas, galiu pasakyti, kad dažnu atveju tai tiesa. Paradoksas, ne kitaip. Keisti gi tie žmonės.
  7. Ambivalentiškas elgesys tavo aplinkoje sukelia didesnį stresą ir diskomfortą, nei akivaizdžiai priešiškas. Ir išties, negaliu nesutikti. Kai susiduri su akivaizdžiai priešišku žmogumi, gali bent prognozuoti jo elgesį. O štai su dvilypumu kur kas sunkiau. Deja, bet turėjau “garbės” sutikti žmonių, kurie savo “draugyste” ar “kolegyste” sukelia paranoją 😀

Tai tik kelios įžvalgos iš Adam’o knygos. Kur kas daugiau jų rasite knygą perskaitę patys. Ar visos mintys logiškai veda prie knygos temos? Kartais atrodo, kad ne. Kad autorius šokinėja nuo temos prie temos, tačiau kai tos mintys tinka ir patinka, tai tebūnie, galima atleisti autoriui.

Knyga ne tobula, bet tikrai verta perskaityti. Ir tikrai drąsiai pirkčiau kaip dovaną.

Labanakt    

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s