Lietuviško rudens vakarams – Vytautas Bubnys “Teatsiveria tavo akys”

Pamenu, kai pradėjau skaityti brandesnę literatūrą, lietuvių autorių kūrinių nelabai norėjau imti į rankas. Privalomas mokyklos literatūros sąrašas nežavėjo savo pasirinkimais – Žemaitė, Sruoga, Škėma… Hm, kad ir kaip mylėjau knygas, bet mūsų klasikų žodžiai būdavo persmelkti pilkumos, lėtumo ir kančios būdvardžiais. Didelė išimtis tik mano mylimai V. Mykolaičio – Putino “Altorių šešėly” knygai, kurią turiu skaityklėje ir artimiausiu metu ketinu perskaityti dar kartą.

 

Tuo tarpu dabartiniai lietuvių literatūros pasaulio atstovai neretai sudomina kur kas labiau nei užsienio romanų autoriai – Kristina Sabaliauskaitė, Rūta Šepetys, Andrius Tapinas, Sigitas Parulskis, Jurga Ivanauskaitė ir t.t.

Vienas iš naujų lietuvių autorių mano bibliotekoje, tai Vytautas Bubnys ir jo naujai išleista knyga “Teatsiveria tavo akys” (pirmas leidimas 1993 m.). Ši knyga atsirado mano namuose tada, kai per LRT “Labas rytas” laidą išgirdau, jog knyga sudomins skaitytojus, kuriems labai patiko K. Sabaliauskaitės “Silva Rerum”. Aišku man, kaip “Silva Rerum” fanei, net delnai užniežėjo 😀

22491458_496077007427758_4210230387733647399_n

Veiksmas nukelia į XVII a. vidurio Lietuvą ir supažindina su Grigaliumi Laukoniu, nuskurdusių bajorų vaiku. Dar mažas būdamas Grigalius atskiriamas nuo savo šeimos ir pradeda tarnauti dvaro vežiku. Subrendęs jis pradeda kurti savo gyvenimą, šeimą, tačiau skaudūs ir gyvenimo prasmę atėmę įvykiai paskatina jį siekti laisvės ir keliauti nežinomais Lietuvos keliais.

Pati knyga primena K. Sabaliauskaitės “Silva Rerum” tik tuo, kad nukelia į XVII a. Lietuvą, bajorų dvarus, Vilnių ir tų laikų bažnyčią. Man ši knyga labiau priminė Robert Seethler “Visas gyvenimas”, kai piešiamas paprasto žmogaus gyvenimas, jo kasdienybė ir vidinis pasaulis. “Teatsiveria tavo akys” knygoje gan didelė dalis skiriama religijai, Dievo paieškai, abejonėms ar jis yra. Juk kiekvienas mūsų tiki tuo kažkuo, kas saugo, įkvepia, suteikia vidinių jėgų. Ir skaitant džiaugiesi, kad už šiuolaikines tikėjimo paieškas nesi baudžiamas ar kankinamas.

Tie, kas tikisi iš šios knygos veiksmo ar didelių siužeto vingių, tikriausiai nusivils. Tačiau ieškantiems ramaus skaitinio jaukiems rudens vakarams, puikiai praleis laiką.

22281728_492522554449870_4986990494458312017_n

Labanakt

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s