Kai pagalvoju, kad jau mėnuo praėjo nuo paskutinio posto, baisu pasidaro. Kaip greitai bėga laikas… Tie kas seka mano Instagram paskyrą žino, kad nerašiau, nes kuo puikiausiai atostogavau savo mylimoje Barselonoje (jau pasiilgau jos!). O grįžusi sugebėjau susirgti inkstų uždegimu, tad sveikata neprastai išbalansavo mano rutiną. Tad visiems sveikatos ir nesirkit, nes tai visai ne fainai.
Šį kartą mano postas apie vieną geriausių knygų kurias esu gyvenime skaičiusi – Marinos Abramovič memuarus. Tie, kas nežino kas ji, trumpai supažindinsiu. Marina visame pasaulyje žinoma serbų kilmės performanso menininkė. Šiandien Marina jau atšventusi 70-tąjį savo gimtadienį ir gyvena Niujorke. JI išskirtinė asmenybė, stipri ir charizmatiška moteris, kuri įkūrė savo vardo institutą bei meno pasaulyje paliko gilų įspaudą.
Apie ją sužinojau ne taip ir seniai. Esu dėkinga savo draugei Ugnei, kuri kartą užsiminė apie šią menininkę ir jos knygą (Ačiū, Ugnyt). Menas mano gyvenime visada užėmė svarbią vietą, tačiau pripažinsiu, performanso meno niekada nemėgau ir nesupratau. Kartą Vilniuje mačiau performansą, kurio metu mergina gausiai gėrė pieną ir iškart juo vėmė, tad sorry… not my kind of art.
Visgi knygą skaičiau norėdama sužinoti apie Mariną kaip moterį, kaip stiprią personą, pasisemti įkvėpimo. Ir galiu pasakyti, kad tai puiki knyga tam padaryti.
Marina užaugo tvirtą politinį užnugarį turinčioje šeimoje. Finansiškai jai niekada nieko netrūko, tačiau mama nerodė jai didelės motiniškos meilės, o kartais net naudodavo fizinį smurtą. Tačiau būtent mama skatino Marinos polinkį į menus. Kas įdomiausia, kad šis polinkis atsirado iš noro pabėgti nuo esamos realybės. Panašu, kad būtent mamos dviprasmis elgesys padėjo pagrindą tolimesniam Marinos gyvenimui. Knygoje daugiau informacijos apie Marinos kūrybai įtaką padariusius žmones ir veiksmus.
Pradėjusi skaityti įsivaizdavau, kad šioje knygoje beveik viskas bus apie jos pasirodymus, tačiau knyga visai kitokia. Ją perskaičius jaučiuosi taip, tarsi dabar pažinočiau Mariną. Ji tiek atvirai kalba apie savo gyvenimą, apie jausmus, kodėl elgėsi vienaip ar kitaip. Absoliučiai jokios gėdos ar noro pagražinti. Būtent tai dar labiau sustiprina įspūdį apie ją, nes kad ir kokia stipri ji atrodytų, Marina knygoje nebijojo atvirai pasakyti, kada bijojo, kada kentėjo ir kada gyvenimas slydo iš po kojų.
Knygoje rasit viską apie jos vaikystę, mylimus vyrus ir santykius su jais, savęs paieškas ir sielos gydymą tiek pas Tibeto vienuolius, tiek pas džiunglių šamanus.
Visą savo gyvenimą ji vadovavosi intuicija, nebijojo rizikuoti ir netaupė savęs. Tiesiog meistriškai aprašytas įdomios, atviros Asmenybės gyvenimas.
O kalbant apie performanso meną, tai perskaičius šią knygą supratau, kad kaip ir bet koks meno kūrinys ar pasirodymas, jis gali būti geras arba blogas. Kiekvienas Marinos pasirodymas buvo su gilia mintimi, prasme, tiesiog nepaliekantis abejingų. Dabar į performanso meną žiūrėsiu visiškai kitomis akimis.
O šiandien žiūrėsiu dokumentinį filmą apie Mariną “The Artist Is Present”, tad puikus būdas susipažinti su menininke filmų mylėtojams (IMDb 7.9).
P.S. norintiems įsigyti knygą – ją rasit knygyne Eureka, kainuoja apie 25 eurus, anglų kalba. Taip pat yra Amazon popierinis bei Kindle variantai.
Gero skaitymo 🙂